Poznámky z cest, 1. část – jak se podniká a inovuje v USA

Manažerka Point One, Gábina Koláčková, se vypravila do světa na zkušenou. Respektive byla na tři týdny vypravena od U. S. Department of State v rámci programu International Visitor Leadership Program do USA, aby okoukala, jak to dělají jinde (Science and Technology Entrepreneurship).

5f216cd8-bc62-4b24-9ae0-3ec8b89d83f9

Prostřednictvím tohoto blogísku bych vám ráda přiblížila tuto misi, nicméně páč se první dva dny krom mého cestování a objevování města nic z edukativního programu nedělo, popíšu vám nejprve mé největší strasti z cesty a z poznávání města.

Den -1

Program byl stanoven na datum 5. – 23. 3. 2018 a začínalo se v hlavním městě. Prahu jsem ku mému překvapení opustila již v sobotu 3. 3., a to pouze s informací, že se musím nějak dostat do hotelu Washington Plaza, kde na mě druhý den ráno bude čekat místní koordinátor, který mi už řekne, co a jak. První velký problém nastal ještě v Evropě, respektive na přestupu v Mnichově, kdy v rámci správného naladění jsem si na pražském letišti dala půllitrové Americano.

IMG_6633

V rámci hrdinství jsem na toaletu nešla v letadle, ale chtěla až na mnichovském letišti. Nicméně první viditelné toalety byly za zamčenými dveřmi se dvěma policisty. To mě lehce odradilo, tak jsem se rozhodla najít nějaké další po cestě na transfer. Další byly ovšem v rekonstrukci. To už začínala krize a já změnila chůzi v poloklus (což naštěstí vypadalo, že běžím chytit letadlo). Říkala jsem si, že nevadí, prostě poběžím dle toho, odkud má letět druhé letadlo a cestou určitě něco najdu. Nicméně se přede mnou zjevila nekonečná fronta na security check. To mi vzalo vítr z plachet, otočila jsem se na podpatku a nyní již běžela zpět k původně střeženým dveřím. Tam vše naštěstí klaplo a já první dramatický problém na cestě za poznáním úspěšně překonala a o cca 15 hodin později spokojeně usínala ve fajnovém hotelovém pokoji ve Washingtonu DC. Doufám, že jste na můj výkon stejně hrdí, jako já.IMG_6695

Den 0

Druhý den ráno jsem se skutečně potkala s koordinátory, kteří nás rovnou vzali na prohlídku města. Nejdůležitější pro mě bylo vidět místo, kde povídal Forrest Gump o válce ve Vietnamu.

IMG_6767

Taky tu prý měli slavné projevy páni prezidentové, nebo Lutherovic Martin. To na mě také udělalo dojem. Skoro stejný, jako stát na místě, kde se po několika měsících potkal Forrest s Jenny (též zdokumentováno – ty ruce nahoře jsem já).IMG_1185

Následně jsme krásným autobusem jeli k Bílému domu, který je bohužel velmi střežen a nedá se k němu dostat moc blízko, tak jsem alespoň pořídila fotku z dáli. Myslím, že by se to dalo považovat za selfie s Donaldem. Jakoby.IMG_6812

Čas kvapil a my se urychleně přesunuli ke Kapitolu. Na ono místo jsem urgentně potřebovala zejména z důvodu, že jsem si den před nafotila úvodní znělku House of Cards a potřebovala stejné scény zachytit co nejvěrněji sama. Nechci se chválit, ale fakt se mi to povedlo.

IMG_6698IMG_6874

IMG_6699IMG_6889

Jenom to sluníčko mohlo být jinak. Ale měla jsem málo času a společně s mou novou mezinárodní kamarádkou Petrou Lipnickou jsme se vydaly kochat exponáty v místním muzeu vesmíru a letadel. Nejvíce času jsme strávily u exponátu na fotografii níže.

IMG_6957

Rovněž mě zaujala cedule se jmény sponzorů tohoto muzea. Zřejmě i exponátů.. Hodní lidé.

IMG_6972

Chladnou mě nenechal ni Hubbleúv vesmírný dalekohled.

IMG_6968

Bohužel nám nezbylo příliš času na zkoumání a musely jsme běžet zpět do hotelu, kde nás čekalo první seznámení se spoluúčastníky programu.

IMG_7006

Celkem nás bylo 19 a musím uznat, že složení je velmi zajímavé:

Argentina                               Ms. Maria Florencia FORCINITI
Advisor to the Secretary of Investment Promotion, Ministry of Communications

Czech Republic                     Ms. Gabriela KOLACKOVA, Ph.D.
Manager, Point One Incubator at the University of Life Sciences Prague

The Gambia                           Ms. Suun FAYE
Technical Officer, Public Utilities Regulatory Authority (PURA)

Kuwait                                   Mr. Amir F ZEID, Ph.D.
Director/Professor, American University of Kuwait (AUK)

Mexico                                    Mr. Alfonso Aramis SALAS PEREZ
Rector, Universidad Tecnologica

Mexico                                    Mr. Jesus Arturo ESCOBEDO CABELLO, Ph.D.

Research Professor, ITESHU (Instituto Tecnológico Superior de Huichapan)

Nigeria                                    Mr. Femi OYE
Chief Executive Officer/Co‑Founder, SMEFUNDS

Pakistan                                 Mr. Muhammad Zaid PIRWANI

Co-Founder / Engineer, EjaadTech

Qatar                                      Mr. Abdulla Jassim ALKHENJI
Co‑Founder/Chief Technology Officer, Meddy Inc.

Russia                                     Mr. Stepan ZEMTSOV, Ph.D.
Senior Researcher, Russian Academy of Peoples‘ Economy and Civil Service under the President of the Russian Federation

Saudi Arabia                         Mr. Bader Ahmed M Aburasain

Administrator, King Saud bin Abdulaziz University for Health Sciences

Slovakia                                  Ms. Petra LIPNICKA
Chairwoman of the Board, Neulogy

South Africa                          Ms. Ellen Ann FISCHAT
Managing Director, Silicon Cape Initiative

Taiwan                                   Ms. Chi Mei LIN
Section Chief of Medical Devices, Development Center for Biotechnology

Tajikistan                               Mr. Firdavs KANOATOV

Development Manager, Kamolot- Nurafzo Onco (Oncology) Diagnostic Center

Tunisia                                   Ms. Manel TOUMI
Chief Executive Officer, RoboTech

Turkey                                   Mr. Mehmet TANYER
Patent and Trademark Attorney

Uzbekistan                             Mrs. Shoirakhon SAIDKARIMOVA, Ph.D.
Head, Science & Technology, Strategy and Commercialization Department; Centre for High Technologies

Zimbabwe                              Mr. Mpiyesizwe NDEBELE
Chief Strategy Officer, Innovation for Africa

Každý jsme se představili a řekli si, co od programu očekáváme. Já jsem hezky všem pověděla, jak to máme na univerzitě pěkné, jak se hezky daří inkubátoru a že od programu očekávám rozšíření networkové sítě, okoukání, jak to dělají jinde a inspiraci, jak vést inkubátor dál, až vyprší dotovaná doba ze současně získaného grantu.

Den 1.

První opravdový den projektu začal hezky zostra. Krátce po osmé jsme se přemístili do Meridian International Center, kde k nám měla pěknou úvodní řeč paní Janice Brummond (Bureau of Educational and Cultural Affairs), která pro nás dávala do kupy program. Pak jsme se přesunuli na oběd hned vedle Bílého domu do restaurace Occidental Grill and Seafood, do prezidentského salonku, kde jsem prvně v životě byla na místě, které se jmenovalo „prezidentské“, protože tam chodí prezidenti na jídlo a ne jen proto, aby to znělo fajnově. TAKŽE jsem dost možná jedla z vidličky, kterou přede mnou měl v puse Obama!IMG_7016

A taky jsem se od svého souseda dozvěděla, že se právě nacházím v domě, kde v roce 1865 vznikl pojem lobby (označení místa v hotelu), páč si tam šel zapálit doutník prezident a zastihl ho tam nějaký pán, co po něm něco chtěl, využil té příležitosti, že ho potkal a k dané věci ho překecal. Tak zvaně zalobboval. Od té doby se tomuto prostoru říká lobby. To mě dosti obohatilo, se musím přiznat. Místo na fotografii zde:

IMG_7037

Mno a mimo excelentního jídla jsme seděli u kulatého stolu se spoustou důležitých lidí, jako je třeba paní Marjory Blumenthal (Executive Director of the President’s Council of Advisors on Science and Technology within the White House Office of Science and Technology Policy). Ta toho povídala poměrně hodně. O tom, jak moc je důležitá věda a výzkum, jak podporují transfer technologií, jak je důležité podporovat malé firmy a neustále hledat nové cesty, jak hledat inovace, atp.

IMG_7026

Po milém obědě jsme se přesunuli zpět do vzdělávacího centra, kde jsme měli dvouhodinovou přednášku od pana Akrama Eliase o federalismu. Ten nám hezky s entusiasmem pověděl vše, co se týká USA. Kolik má členů vláda, kolik je senátorů, jak se u nich rozhoduje, jak je to se zákony, co se děje když, atp. Pak se s námi vyfotil a jeli jsme zpět na hotel, kde nyní právě dopisuji tento text. Snad se dostanu k pokračování mého prvního blogísku v životě. Škoda, že frčely před deseti rokama, mohla jsem mít spoustu fandů..5f216cd8-bc62-4b24-9ae0-3ec8b89d83f9Pokračování zde

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>