2. část – Poznámky z cest: Jak se podniká a inovuje v USA

Manažerka Point One, Gábina Koláčková, se vypravila do světa na zkušenou. Respektive byla na tři týdny vypravena od U. S. Department of State v rámci programu International Visitor Leadership Program do USA, aby okoukala, jak to dělají jinde (Science and Technology Entrepreneurship).

IMG_7065

Den 2

Druhý den oficiálního programu jsme na dopoledne měli připraven speed networking s lidmi z American Association for the Advacement of Science (AAAS), National Science Foundation a z Discavery Education. Naše devatenáctičlenná skupina byla rozdělena na 4 a u každého stolu se střídali po pravidelných intervalech zástupci z jednotlivých organizací. Vždy jsme řekli, co děláme a oni nám na to pověděli, jak to dělají oni, nebo jak bychom si mohli vzájemně pomoci.

IMG_7115

Jako první byla u našeho stolu paní Lauren Conn, ředitelka z Discavery Education. Ta má na starost učit učitele učit. Tam jsme si moc hezky popovídaly. Nebylo pro mě moc překvapující, že problémy se stylem učení učitelů jsou stejné, jako máme my. Málokdo z učitelů má rád změny, protože jeho styl výuky přece funguje již 30 let, tak proč měnit zaběhnuté, že? Nicméně se to u nich postupně mění a za používání (nejen) moderních technologií, speciálních příruček a triků na získání pozornosti zlepšují přístup učitele ke studentovi. Mě spíše ale zajímalo, jak přesvědčují učitele, aby svůj přístup změnit chtěl. Zde mi paní řídící přiznala, že to je největší problém a každého přesvědčují individuálně a doufají, že časem se toto změní a učitelé budou díky dobrým referencím chtít sami.

9dbcf1b3-55c4-42ed-b343-ff86c738a05d

Jako druhý host byl u nás zástupce z NSF. Tato organizace dává finanční prostředky na transfer technologií. Podporují i startupy, nicméně alespoň jeden člen musí být z USA. Nebo ten startup musí chtít výzkum ke svému podnikání z USA. Získání tohoto grantu není těžké a úspěšnost je pohybuje okolo 40%. Krytí financí je pak 100%. NSF má dokonce ambasadora pro ČR. Je to Roxanne Nikolaus. Pokud máte o tuto podporu zájem a chcete nějaké info navíc, nebo propojit s organizací, tak pište :)

Třetí výměnu jsem bohužel zmeškala, páč jsem musela jít ven telefonovat s naším architektem na projekt na rozšíření inkubátoru (máte se na co těšit!). Ale jistě to bylo též zajímavé…

Pak jsme již frčeli na další schůzku do United States Department of Commerce – United States Patent and Trademark Office. Cestou jsme si mohli koupit něco na oběd, tak jsem se stavila v jednom bistru, které moc hezky fungovalo – člověk si bokem objednal z tabletu, zaplatil kartou, na ceduli vyskočilo, že se to zpracovává a obratem mu to uvařili a dali do výdejního regálu. Když tak nad tím přemýšlím, tak to vlastně je to samé, jako objednávky v Mekáči… No nic..

IMG_7127

Zpět k patentovému úřadu.

IMG_7144

Tam nás čekaly 3 přednášky. První byla o podpoře transferu technologií univerzit (aneb jak legálně prodat výsledek výzkumu z univerzity lidem). Hlavním sdělením této přednášky bylo, že zde rozhodně nejde o vydělávání peněz, ale o to, aby se sebedrobnější inovace dostala mezi lidi. Takže vláda dává peníze výzkumníkům bez očekávání návratu investice. Jakmile vědec na něco přijde, tak jsou dva způsoby, co s tím. Buď o výsledek výzkumu mají zájem firmy, tak se stanoví cena, za kterou jsou prodány licence. Nebo ten zájem není a licence jsou automaticky zadarmo, a to z toho důvodu, že je prostě nutné to ukázat lidem za jakoukoliv, byť žádnou, cenu. Je pak již na univerzitě, kolik procent ze získaných financí za prodej licence jde univerzitě, fakultě, katedře a výzkumníkovi..

62682070-7f9e-47ae-9dd5-3978ef9d3427

Druhá a třetí přednáška byla o IP a o značkách. Bylo zajímavé být na místě, kde udělili práva na užívání loga, názvu, motta a znělky významným firmám jako Amazon, Apple, Nike atp. Zajímavé též bylo, že umí udělit patent též na vůni. Nicméně ještě to nikdo neudělal. USA se doposavaď povedlo za posledních 20 let udělit přes 80 000 patentů a vynalézt 965 nových produktů.

Po přednáškovém bloku následoval přejezd do United States Department of State.

IMG_7152

Tam jsem si připadala extrémně důležitá. Po řádné prohlídce, zda tam nechci někoho zabít, jsem dostala důležitou kartičku, že nejsem svéprávná a musím mít na každý krok doprovod (podařilo se mi je obelstít a šla jsem sama na záchod. Jsem rebel, abyste věděli), jsme se opět přesunuli ke kulatému stolu, kde jsme měli sezení se Statonovou Sárou, ředitelkou Global Innovation through Science and Technology (GIST) a Evansovou LaShaunou z AAAS. Ty nám povídaly o podpoře startupů. Mají to dost podobně jako u nás CzechInvest bych řekla. Spolupracují s Googlem a Amazonem a pravidelně pořádají soutěže a výzvy. Seznam jejich akcí je k nahlédnutí na stránkách GISTu. V případě zájmu o více informací opět ráda propojím. Moc milé dámy to jsou.

IMG_7150

Pak jsme měli padla. Musím říct, že jsem byla moc ráda, neb jsem měla hlavu jak pátrací balon. Šla jsem si dát obří kafe a pak jsem s holkama (Petrou a Maruš (Petru už znáte, to je šikovná holka ze Slovenska, co vymyslela a pořádá Noc vědců například a Marie je argentinská poradkyně ministra)) jela za kulturou do Kennedyho centra.

05ece66f-1231-46ef-82d7-21a8a77f9f30IMG_7180

Měla tam vystoupení školní kapela, co údajně hrála i ve filmu. To mě dosti nalákalo a s vysokým očekáváním jsme jely na místo. Má představa byla, že se bude jednat o univerzitní klub, kde bude hrát rocková kapela jak to znám z televizoru. Skoro to tak bylo, jen ten popis více sedí na univerzitní kapelu z filmu Sestra v akci.

IMG_7175

Po tomto divokém zážitku jsme se rozhodly jít na noční procházku k nočnímu Linkolnově památníku, nicméně začalo hustě sněžit/pršet, tak jsme to vzdaly a jely zpět na hotel. Říkala jsem si, že to je fajn, že aspoň udělám něco do práce a pořádně se vyspím na program na další den, když v tu chvíli mi dorazila zpráva, že máme druhý den volno, páč panelisté z Googlu, Federal Goverment Relations a Global Innovation Forum zrušili svou účast a odpoledne místo přejezdu do Philadephie nikam kvůli sněhové kalamitě nejedem. Takže co s načatým večerem? Rozhodla jsem se pro utužování neformálních vztahů a přijala pozvání od Mehmeda (právník z Ankary se specializací na IP) jít do rockového klubu a vyzkoušet pár místních značek piva.

IMG_7237

Klub to byl fajný, nicméně už bylo 11 večer a koncert skončil, takže jsme v klubu byli skoro sami. Naštěstí jsem tam objevila místní jukebox a zcela výjimečně se tak postarala o hudební doprovod.

IMG_7234

S Mehmedem jsme pak vedli duchaplné konverzace o tom, proč si myslíme, že jsme tak geniální a výjimeční, že si nás americká ambasáda vybrala k reprezentaci naší země v tomto programu a vzájemně se trumfovali, kdo kdy ve svém životě reprezentoval v různých kategoriích lépe. Po pár historkách Mehmend uznal, že jsem vyhrála a šli jsme spát.

Den 3

První celý volný den. Kdo se mnou spolupracuje, tak se můžeme sladit dle toho, že 7. 3. odpoledne ode mě dostal mnoho emailů. Vim, že tohle je nezajímavý, ale píšu to kvůli tomu, že to bude číst moje šéfová.

Přesně v 16:30 místního času jsem se rozhodla práce zanechat a jít se vzdělat do místního muzea holocoustu (bydlíme v centru, takže jsem to cestou vzala přes Bílý dům

IMG_7264

a washingtonský kamenný monument, který je mimochodem nejvyšší kamennou stavbou na světě (si myslim) a je v něm výtah, který ovšem mohou (spíše mohli) používat jen páni, dámy a děti musely po schodech, protože výtah je pro ně moc nebezpečný :D ).

IMG_7297

(Taky se plácáte smíchy do kolen, jakou kulišárnu jsem na fotku vymyslila? Kam já na tyhle fígle chodim…)

V muzeu mi řekli, že už maj vyprodáno a že mám smůlu, ale že můžu omrknout aspoň část. Tak jsem si nejprve vybrala část pro děti. Musím říct, že to mají perfektně zpracováno. Celé je to koncipované tak, že si člověk prochází místy, která jsou do detailu naaranžovaná jako by na místě byl. Jenom naštěstí není.

IMG_7312 IMG_7306 IMG_7307 IMG_7316 IMG_7317

Pak jsem se rozhodla to vzít procházkou přes Mall (park, kde je monument, Kapitol a Linkolnův památník – říká se tomu Mall, až později se obchodním centrům začalo říkat mall taky) ke Kennedymu centru, kde jsem sice byla už den před tím, ale místní paní prodavačka nám doporučila se jít podívat na terasu na západ slunce. A protože to já ráda, tak jsem šla. A docela se vyvedl. Pak jsem už šla zpět na hotel a šla asi v devět spát, protože další den bylo třeba vstát ve 4:45, protože nás čekal přejezd do Philadelphie.

IMG_7326

První část povídek z cest naleznete zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>